Czy można odrzucić spadek?

Często zdarza się, że spadek pozostawiony przez zmarłego może nie być tak atrakcyjny, jak się wydaje. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak sprawdzić wartość spadku, czy warto go przyjąć oraz jak odrzucić spadek. Zrozumienie zagadnień prawnych może być trudne dla laika, dlatego warto skorzystać z porady prawnej w kancelarii prawnej.

Jak sprawdzić wartość spadku?

Oszacowanie wartości majątku spadkowego może być skomplikowane, zwłaszcza gdy obejmuje wiele różnych rodzajów aktywów, takich jak nieruchomości, samochody, dzieła sztuki czy inwestycje finansowe. Warto zwrócić się o pomoc w tym zakresie do biegłych rzeczoznawców majątkowych, księgowych oraz prawników. Gdy oszacowanie wartości potencjalnego spadku zostanie wykonane, łatwiej będzie podjąć decyzję o jego przyjęciu lub odrzuceniu. Oczywiście jest to wersja bardziej optymistyczna, czyli taka, w której wiadomym jest, co wchodzi w skład spadku. W większości przypadków spadkobiercy nie wiedzą, co może wchodzić w skład spadku, z uwagi na brak kontaktu ze spadkodawcą. W takiej sytuacji można zlecić sporządzenie spisu inwentarza komornikowi sądowemu, jednakże wcześniej warto zapytać o koszty z tym związane, bo mogą one okazać się wysokie (wynagrodzenie komornika i rzeczoznawców, jeżeli będą brali udział w jego sporządzeniu). Spis inwentarza jest lepszym rozwiązaniem niż wykaz inwentarza, ponieważ spis ma walor dokumentu urzędowego, z czym wiąże się domniemanie prawdziwości. Natomiast wykaz inwentarza jest sporządzany przez spadkobiercę, a więc nietrudno o brak obiektywizmu, dlatego ten dokument jest jedynie dokumentem prywatnym, który może być łatwiej podważony przez wierzyciela.

Dlaczego warto odrzucić spadek?

Niekiedy dziedziczenie majątku wiąże się z koniecznością przejęcia długów zmarłego. Jeżeli wartość tych długów przekracza wartość spadku lub nie można ich precyzyjnie określić, może być korzystniejsze odrzucenie spadku. Każda sytuacja jest inna, dlatego dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ocenić, czy odrzucenie spadku jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak odrzucić spadek?

Odrzucenie spadku odbywa się poprzez złożenie oświadczenia w tej sprawie, w formie dokumentu urzędowego przed notariuszem. Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule dziedziczenia. Warto zwrócić uwagę na to, że odrzucając spadek, tracimy możliwość zarządzania majątkiem spadkowym oraz będziemy musieli ponieść koszty notarialne za sporządzenie dokumentu. Oświadczenie można złożyć również w toku postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku, jednakże należy mieć na uwadze, aby nie przekroczyć terminu 6 miesięcy.

Profesjonalne doradztwo w sprawach spadkowych

Jeśli masz pytania dotyczące spadku, przyjęcia, jak i odrzucenia majątku oraz potrzebujesz profesjonalnej pomocy w tych sprawach, warto skorzystać z usług kancelarii prawnej Radcy Prawnego Patryka Łytko,  która udzieli wsparcia i doradztwa prawidłowego dla Twojej sytuacji, a także pomoże przygotować wszelkie niezbędne dokumenty. Dzięki temu będziesz mógł podejmować decyzje, które będą korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej rodziny.

Warto wspomnieć, że nie ma różnicy czy skorzysta się z pomocy radcy prawnego, czy adwokata, o różnicy w tych zawodach sporządziłem odrębną informację na mojej stronie.