Czym jest zachowek i komu przysługuje? Zachowek to instytucja prawna, mająca na celu ochronę interesów osób najbliższych zmarłego, które mają prawo do części spadku, nawet jeśli zmarły nie uwzględnił ich w swoim testamencie lub wydziedziczył. W niniejszym artykule omówimy, czym jest zachowek, kiedy przysługuje oraz jak go dochodzić.
Zasady przyznawania zachowku
Zachowek przysługuje tylko określonym osobom wskazanym przez ustawodawcę – są to dzieci (w tym dzieci adoptowane), wnuki, prawnuki, małżonek oraz rodzice zmarłego. Wysokość zachowku jest następująca:
- jeżeli dziecko, wnuk, prawnuk, małżonek czy rodzic jest trwale niezdolny do pracy, to przysługuje mu zachowek w wysokości 2/3 wartości udziałów spadkowych, (co oznacza, że jeżeli na podstawie dziedziczenia ustawowego dostałby 50% spadku, to zachowek wyniesie 2/3 z tych 50%),
- jeżeli dziecko, wnuk, prawnuk jest małoletni, to również zachowek wyniesie 2/3,
- w pozostałych przypadkach dzieci, wnuki, prawnuki oraz małżonek i rodzice otrzymają zachowek w wysokości 1/2.
Jeżeli bliscy zmarłego zostali wydziedziczeni w testamencie, mają prawo domagać się zachowku od spadkobierców testamentowych po uprzednim wykazaniu przed sądem, że wydziedziczenie było bezpodstawne.
By móc skutecznie ustalić, w jakiej wysokości przysługuje zachowek oraz jakie są szanse na podważenie wydziedziczenia, warto skorzystać z porady prawnej u prawnika (radcy prawnego lub adwokata), albowiem instytucja zachowku jest obszerna i skomplikowana.
Terminy i sposób dochodzenia zachowku
Aby skutecznie dochodzić swojego prawa do zachowku, uprawniony musi wykazać swój interes prawny oraz powód przysługiwania mu tego prawa. Termin na wniesienie roszczenia o zachowek wynosi 5 lat od ogłoszenia testamentu lub otwarcia spadku (dnia śmierci). Dochodzenie roszczeń związanych z zachowkiem może być skomplikowane i złożone, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej.
Kompleksowe usługi prawne
W przypadku problemów wynikających z dochodzenia prawa do zachowku lub innego rodzaju spraw spadkowych, warto zgłosić się do Kancelarii Prawnej Radcy Prawnego Patryka Łytko w Wałbrzychu. Ta renomowana kancelaria oferuje kompleksowe usługi prawne — zarówno w zakresie prawa spadkowego, jak i innych dziedzin prawa, takich jak prawo rodzinne czy prawo pracy. Kancelaria Radcy Prawnego Patryka Łytko świadczy swoim klientom profesjonalną pomoc na każdym etapie procesu dochodzenia swoich praw.