F.A.Q

Radca Prawny Patryk Łytko

Ile kosztuje dobra porada prawna?

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej Polaków korzysta z porad prawnych przy okazji prowadzenia działalności lub zmagania z się z problemami z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego czy prawa karnego. Dobra porada prawna jest dziś w cenie, a wiele osób jest w stanie zapłacić więcej za konsultację, byle jak najszybciej pozbyć się kłopotu i mieć pewność, że współpracuje z doświadczonym profesjonalistą.

Koszty usług radcy prawnego

Każdy radca prawny ma swój własny cennik usług, który zależy od stopnia trudności sprawy, czasu jej trwania i ilości pracy, jaką prawnik musi włożyć w jej prowadzenie. Z tego powodu na stronach internetowych radców prawnych nie zamieszcza się cenników, jak w przypadku przedstawicieli innych branż. Wycena następuje dopiero po zapoznaniu się z problemem i dotyczy to zarówno konsultacji stacjonarnych, porad  prawnych  online, jak i kompleksowego prowadzenia sprawy. Oprócz udzielania porad prawnych radca może również reprezentować klienta w postępowaniu sądowym. W sprawach cywilnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych z udziałem radcy prawnego obowiązuje stawka minimalna za zastępstwo procesowe. Wszystkie koszty zastępstwa procesowego określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych z dnia 22 października 2015 r. W niektórych przypadkach, takich jak trudna sytuacja materialna lub rodzinna klienta istnieje możliwość rozłożenia wynagrodzenia na raty. Przykładowe stawki minimalne w sprawach o zapłatę wynoszą: a) do 500 zł – 90 zł; b) powyżej 500 zł do 1500 zł – 270 zł; c) powyżej 1500 zł do 5000 zł – 900 zł; d) powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł; e) powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 3600 zł; f) powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 5400 zł; g) powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł – 10 800 zł; h) powyżej 2 000 000 zł do 5 000 000 zł – 15 000 zł; i) powyżej 5 000 000 zł – 25 000 zł. Pełna lista kosztów zastępstwa procesowego w sprawach cywilnych znajduje się we wspomnianym rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. 

Jak rozpoznać dobrego radcę prawnego?

W każdym większym mieście swoje usługi świadczy co najmniej kilkudziesięciu radców prawnych. Osoby poszukujące dobrej porady prawnej przywiązują wagę nie tylko do jej kosztów, lecz także do podejścia prawnika. Znacznie większą popularnością cieszą się doświadczeni radcy prawni, którzy podchodzą do każdej sprawy indywidualnie, specjalizują się w wielu dziedzinach prawa, a przy tym cechują się dyskrecją, rzetelnością, kompetencją i zaangażowaniem. Aby znaleźć radcę prawnego, który poświęci sprawie odpowiednią ilość czasu, rozwieje wszelkie wątpliwości i wybierze najlepsze rozwiązanie, warto zapoznać się z opiniami osób, które dotychczas korzystały z porad prawnych i innych usług w danej kancelarii. Opinie świadczące o profesjonalnym podejściu do sprawy i zaangażowaniu radcy przekonują, że czasem warto zapłacić za poradę prawną  i pozostałe usługi nieco więcej, lecz otrzymać podczas pierwszego spotkania pomoc, jakiej szukaliśmy.

Sprawdź opinie naszych klientów